Kategorie: Blog | Ústní hygiena

7 nejčastějších chyb při čištění zubů

Jednou z nejdůležitější, a možná i nejnáročnější, náplní práce dentální hygienistky je, naučit pacienta správně čistit chrup, zaměřit se na chyby při ústní hygieně a vybrat vyhovující pomůcky. Jde o nedílnou součást prevence a pro každého je tato část při návštěvě dentální hygieny zcela individuální a nezbytná. V praxi se setkávám s nejrůznějšími zlozvyky při čištění zubů, které jsem se pokusila shrnout v tomto článku.

1. Nedostatečný čas čištění

Traduje se, že zuby se mají čistit po dobu alespoň 2 až 3 minut. Bohužel se jedná o mýtus. Dvě nebo tři minuty často nestačí pro odstranění veškerého zubního povlaku. Zuby by se měly čistit tak dlouho, dokud nejsou zcela čisté a hladké. To poznáte, když si po nich přejedete jazykem. Každému zabere čištění jinak dlouhou dobu, záleží třeba na zručnosti, počtu zubů, použití elektrického nebo manuálního kartáčku.

2. Špatná technika

Často se setkávám s lidmi, kteří jsou zvyklí čistit si zuby horizontálními nebo obřími krouživými pohyby. Tahle čištění jsou však z dlouhodobého hlediska škodlivá pro zubní sklovinu a dásně. Existuje však několik vyhovujících druhů technik pro správné a kvalitní vyčištění zubů. Více informací najdete ve článku o správném čištění zubů.

3. Nevhodný a (nebo) opotřebený kartáček

Zubní povlak lze odstranit pouze mechanicky, proto je důležitý výběr kvalitního zubního kartáčku. Kartáček by se měl měnit každé tři měsíce, po nemoci, nebo když jeví známky opotřebení. Měl by mít měkká, rovně střižená (na konci zakulacená) vlákna a menší hlavici. Za mě vedou značky Curaprox, TePe, Tello a Spokar X, které splňují výše zmíněná kritéria.

4. Přílišný tlak na kartáček

Méně znamená více a v tomto případě rčení platí dvojnásob. Na kartáček nemá smysl tlačit, protože prohnutá vlákna nečistí tak, jak by měla. Navíc hrozí riziko poškození zubů a dásní. Tlak lze ovlivnit třeba úchopem kartáčku jako pero mezi tři prsty.

5. Nečištění mezizubních prostorů a jazyka

Asi nejvíce opomíjená nebo špatně čištěná místa jsou mezizubní prostory. Plocha interdentálních prostorů zabírá asi čtyřicet procent povrchu zubů. Nečištěním vzniká chronický zánět dásní, který se může dostat do hloubky a hrozí riziko poškození závěsného aparátu zubů a kosti, známé jako parodontitida (parodontóza). Navíc produkty bakterií v mezizubí a na povrchu jazyka mohou způsobovat nepříjemný zápach z úst, tzv. halitózu. Proto byste neměli zapomínat i na čištění jazyka škrabkou na jazyk nebo měkkým zubním kartáčkem (jiným, než který používáte na čištění zubů).

6. čištění abrazivní zubní pastou

Kombinace tvrdého kartáčku, zvýšeného tlaku při čištění zubů a abrazivní pasty je nejnebezpečnější pro zuby v oblasti krčků, kde mohou časem vzniknout klínovité defekty (obroušené zubní krčky). Pasta je pouze doplňkem ústní hygieny, záleží na správném a pravidelném čištění zubů. Doporučuji investovat do kvalitní pasty s nízkou abrazivitou (RDA) vhodné pro Váš problém, který zrovna řešíte (zánět dásní, citlivost zubů, vyšší kazivost apod.). Více o zubních pastách se dozvíte ve článku Zubní pasty, který pro vás připravuji.

7. přehnaně časté čištění zubů

Všeho moc škodí, proto stačí čistit si zuby ráno a večer, tedy 2x denně, a použít mezizubní pomůcky + očistit jazyk 1x denně. Po obědě si můžete vypláchnout ústa ústní vodou bez alkoholu a místo dřevěného párátka doporučuji použít gumové, například easy pick od švýcarské značky TePe.

A jak by teda mělo čištění zubů vypadat? Více se dozvíte v článku Správné čištění zubů a souvisejících článcích Zubní pasty a Mezizubní čištění, které brzy vyjdou.

Další články z blogu

Jak správně používat floss pick + video

Jak správně používat floss pick + video

Jak správně používat floss pick + videoFloss pick je druh dentální nitě napnuté na plastovém držáku. Díky tomu je manipulace s ním snadnější a rychlejší než u klasické nitě. Svým klientům ho doporučuji používat na dočištění předních mezizubních prostorů v úseku od...

Jak správně používat dentální nit + video

Jak správně používat dentální nit + video

Jak správně používat dentální nit + videoZubní nit je perfektním pomocníkem tam, kam se nedostane mezizubní kartáček. Svým klientům ji doporučuji používat na dočištění předních zubů v úseku od špičáku po špičák. Mezizubní prostory tvoří asi 40 % z celkové plochy zubů,...

Jak používat mezizubní kartáček + video

Jak používat mezizubní kartáček + video

Jak používat mezizubní kartáček + videoMezizubní prostory tvoří asi 40 % z celkové plochy zubů, proto je nezbytně nutné je vyčistit jednou denně, nejlépe večer. Záleží na vás, zda budete čistit mezizubí před nebo po čištění klasickým kartáčkem. Nejdůležitější však je,...

Dentální hygiena logo

Zdraví Vašich zubů a dásní začíná právě u nás

Ordinační doba

Pondělí 7:00 - 18:00
Úterý 7:00 - 18:00
Středa 7:00 - 18:00
Čtvrtek 7:00 - 14:00

Adresa ordinace

Sofisto dental concept
Okružní 115
435 13  Meziboří

Kontaktní informace

+420 734 755 588

info@cistimzuby.cz

@cistim_zuby

@cistimzuby