Desatero správného čištění zubů + video
Může se to zdát úsměvné, ale čistit zuby správnou technikou jsem se naučila až při studiu dentální hygienistky ve svých devatenácti letech. Do té doby mi nikdo neřekl (ve škole nebo zubař!), jak si mám pořádně čistit zuby a neviděla jsem ani žádnou reklamu nebo článek v novinách, kde by čištění popisovali. Naučit se čistit zuby, je důležité pro předcházení vzniku zánětu dásní, zubních kazů, parodontitidy (parodontózy) a dalších problémů.
Zuby je potřeba čistit dvakrát denně, ráno (buď před, nebo alespoň 30 minut po snídani) a večer. K lepší vizualizaci povlaku lze využít plak indikační tablety třeba od Curaproxu.
Pro odstranění zubního povlaku je nejvhodnější měkký zubní kartáček s rovně střiženými vlákny a menší hlavicí, na který není potřeba tlačit. Mí favorité jsou třeba: švýcarský Curaprox 5460 (3960), švédské TePe Compact X-soft (soft), švýcarské Tello 4920 (6240) nebo český Spokar X 5500 (3500).
1. množství pasty
Na štětiny kartáčku aplikujte malé množství pasty o velikosti hrášku.
2. správný úchop a tlak
Kartáček uchopte jako tužku do špetky, abyste snížili tlak při čištění. (Kartáček lze držet v dlani, ale je nezbytně nutné na něj netlačit!)
3. přiložení
Hranu kartáčku přiložte k zubním krčkům pod úhlem 45 stupňů (zešikma).
4. pohyby
Na místě provádějte drobné krouživé (Bassova metoda) nebo vibrační pohyby (Stillmanova metoda) alespoň 6 krát.
5. stírání
Přidejte stírání od dásně pryč po zubech s vytočením zápěstí (štětinky kartáčku po zubech obloukem sklouznou) také alespoň 6 krát.
6. vnitřní a zadní plochy
Vnitřní a zadní plochy zubů dočistěte špičkou kartáčku.
7. kousací plochy
Kousací plochy zubů čistěte horizontálními nebo krouživými pohyby, důležité je chvíli setrvat na každém zubu.
8. jednosvazkový kartáček
Na hůře dostupná místa použijte jednosvazkový kartáček (solo, single).
9. mezizubní čištění
Nezapomeňte na čištění mezizubních prostorů mezizubními kartáčky a expandující zubní nití.
10. jazyk
Očistěte si jazyk pomocí škrabky na jazyk nebo měkkého zubního kartáčku, který budete mít pouze pro tento účel.
Na konci je potřeba každou pomůcku pořádně opláchnout a osušit, určitě není potřeba na ně dávat krytky z důvodu množení bakterií.
Sečteno podtrženo, nejdůležitější je výběr správného kartáčku, menší tlak, přiložení štětin k zubům pod úhlem 45 stupňů (zešikma) a doba čištění, kterou strávíte na jednom místě.
Další články z blogu
Jak správně používat floss pick + video
Jak správně používat floss pick + videoFloss pick je druh dentální nitě napnuté na plastovém držáku. Díky tomu je manipulace s ním snadnější a rychlejší než u klasické nitě. Svým klientům ho doporučuji používat na dočištění předních mezizubních prostorů v úseku od...
Jak správně používat dentální nit + video
Jak správně používat dentální nit + videoZubní nit je perfektním pomocníkem tam, kam se nedostane mezizubní kartáček. Svým klientům ji doporučuji používat na dočištění předních zubů v úseku od špičáku po špičák. Mezizubní prostory tvoří asi 40 % z celkové plochy zubů,...
Jak používat mezizubní kartáček + video
Jak používat mezizubní kartáček + videoMezizubní prostory tvoří asi 40 % z celkové plochy zubů, proto je nezbytně nutné je vyčistit jednou denně, nejlépe večer. Záleží na vás, zda budete čistit mezizubí před nebo po čištění klasickým kartáčkem. Nejdůležitější však je,...
Zdraví Vašich zubů a dásní začíná právě u nás
Ordinační doba
Pondělí | 7:00 - 18:00 |
Úterý | 7:00 - 18:00 |
Středa | 7:00 - 18:00 |
Čtvrtek | 7:00 - 14:00 |
Adresa ordinace
Sofisto dental concept
Okružní 115
435 13 Meziboří