Kategorie: Blog | Ústní hygiena

Jak používat mezizubní kartáček + video

Mezizubní prostory tvoří asi 40 % z celkové plochy zubů, proto je nezbytně nutné je vyčistit jednou denně, nejlépe večer. Záleží na vás, zda budete čistit mezizubí před nebo po čištění klasickým kartáčkem. Nejdůležitější však je, aby k tomu došlo. V mezizubních prostorech ulpívají zbytky jídla a zejména zubní povlak, který způsobuje zánět dásní, mezizubní kazy a nepříjemný zápach z úst.

Mými nejoblíbenějšími “mezizubkami” jsou TePe extra soft, které používám a většinou doporučuji klientůmKaždá značka má svou řadu mezizubních kartáčků individuálně označenou číslem a barvou, proto třeba modrý TePe není stejně velký jako modrý Curaprox.

Pokud neznáte svou velikost mezizubního kartáčku, můžete si pořídit balíček všech velikostí a najít si tu svou. Kartáček by neměl zajet do mezizubí lehce a ani s těžkým násilím. Správnou velikost mezizubáku poznáte podle toho, že jde zavést s lehkým odporem. Může se stát, že vám bude vyhovovat více než jedna velikost, což je naprosto v pořádku. Abyste si byli naprosto jistí, nejlepší je navštívit dentální hygienistku, která vám mezizubní prostory změří, vybere padnoucí mezizubní kartáčky, předvede a nacvičí s vámi manipulaci v mezizubí.

Mezizubní kartáčky se používají bez zubní pastynení potřeba na ně příliš tlačit a při čištění stačí jednou zajet do a vyjet z mezizubního prostoru. Pokud vám po zavedení krvácí dáseň, s největší pravděpodobností jde o zánět dásní. Při každodenním čištěním zánět a otok dásní odezní do jednoho týdne, obvykle se tak děje do 3 až 4 dnů. Poté je dobré vyzkoušet větší mezizubní kartáčky.

POSTUP ČIŠTĚNÍ MEZIZUBNÍM KARTÁČKEM:

0) drátek kartáčku lze lehce ohnout přes bříško prstu do tvaru písmene U pro snadnější zavádění do mezizubního prostoru (ne zalomit!)

1) najdeme si mezeru těsně nad dásní, do které zešikma zasuneme špičku kartáčku

2) kartáček narovnáme, aby směroval kolmo do mezizubního prostoru

3) kartáčkem opatrně uděláme drobný vibrační nebo krouživý pohyb a zároveň zlehka tlačíme

4) celá štětinka mezizubního kartáčku by měla zajet do mezizubního prostoru až po plastovou rukojeť (pokud se tak nestane, je potřeba vyčistit mezizubní prostor i z druhé strany)

5) vodorovným tahem vytáhneme mezizubní kartáček zpět

Mezizubní kartáček je potřeba vyměnit hned, jakmile začne jevit známky opotřebení, protože jeho čistící schopnost klesá. Platí, že životnost při aktivním používání je asi jeden až dva týdny, pokud používáte jednu nebo dvě velikosti. U pacientů s více velikostmi vydrží kartáčky daleko delší dobu.

Další články z blogu

Jak správně používat floss pick + video

Jak správně používat floss pick + video

Jak správně používat floss pick + videoFloss pick je druh dentální nitě napnuté na plastovém držáku. Díky tomu je manipulace s ním snadnější a rychlejší než u klasické nitě. Svým klientům ho doporučuji používat na dočištění předních mezizubních prostorů v úseku od...

Jak správně používat dentální nit + video

Jak správně používat dentální nit + video

Jak správně používat dentální nit + videoZubní nit je perfektním pomocníkem tam, kam se nedostane mezizubní kartáček. Svým klientům ji doporučuji používat na dočištění předních zubů v úseku od špičáku po špičák. Mezizubní prostory tvoří asi 40 % z celkové plochy zubů,...

Čištění zubů jednosvazkovým kartáčkem + video

Čištění zubů jednosvazkovým kartáčkem + video

Čištění zubů jednosvazkovým kartáčkem + videoJednosvazkový, též solo nebo single, kartáček je perfektní pomůckou pro dokonalé (do)čištění jednotlivých zubů v krčkové oblasti i na hůře dostupných místech jako jsou třeba prořezávající se zuby, poslední stoličky,...

Dentální hygiena logo

Zdraví Vašich zubů a dásní začíná právě u nás

Ordinační doba

Pondělí 7:00 - 18:00
Úterý 7:00 - 18:00
Středa 7:00 - 18:00
Čtvrtek 7:00 - 14:00

Adresa ordinace

Sofisto dental concept
Okružní 115
435 13  Meziboří

Kontaktní informace

+420 734 755 588

info@cistimzuby.cz

@cistim_zuby

@cistimzuby